Ефективність лікарської терапії багато в чому залежить і від того, як пов'язаний прийом лікарських препаратів з прийомом їжі, її складом. У більшості інструкцій є вказівки щодо прийому препарату – до або після вживання їжі. Якщо немає інших вказівок – ліки приймають натщесерце, тобто не менш ніж за 60 хвилин до прийому їжі або через 2 години після.
Також важливий момент – чим ми запиваємо засоби. Найкраще, якщо немає спеціальних вказівок, це робити простою кип'яченою водою. Вона хороший розчинник і не впливає на активну речовину. Адже та чи інша рідина (молоко, сік різних фруктів, мінеральна вода тощо) реагує з препаратом, часом з утворенням нерозчинних комплексів, руйнуючи (видозмінюючи) лікарську речовину у цих ліках. Наприклад, препарати заліза не можна приймати з молоком і продуктами з великим вмістом щавлевої кислоти і дубильних речовин (міцний чай, кава, шпинат, чорниця). Не слід запивати ліки і чаєм, у якому міститься танін, що утворює нерозчинні сполуки з азотовмісними засобами тощо.
Також ліки треба приймати через рівні проміжки часу, а гормональні та «серцеві» препарати, більшість антибіотиків – чітко по годинах. Якщо в інструкції зазначено «три рази на день», то це кожні вісім годин, щоб у крові рівномірно підтримувалася концентрація препарату, навіть якщо для цього треба прокидатися вночі.
Умови прийому ліків (до або після їди, розжовувати чи ні, чим запивати, розводити, чи потрібно обробляти порожнину рота після прийому ліків і т. под.) повинні бути вказані в інструкції до препарату в розділі «Спосіб застосування та дози».
Окремо варто нагадати про недопустимість одночасного прийому ліків і вживання алкоголю. При подібному поєднанні можуть виникнути серйозні ускладнення. Наприклад, при тривалому прийомі нестероїдних протизапальних препаратів та алкогольних напоїв відбувається пошкодження слизової оболонки шлунку і може утворитися виразка. Антибіотики з алкоголем не тільки втрачають наполовину свої лікувальні властивості, але і можуть утворювати шкідливі для організму хімічні сполуки.
І, звичайно ж, не треба забувати про строки і умови зберігання лікарських засобів. Адже при закінченні строків придатності реакція засобів при потраплянні в організм людини може відрізнятися в гірший бік від тієї, що передбачена інструкцією. Те саме рівною мірою стосується і препаратів, які зберігалися неправильно (не дотримувалася температура, вологість, світлові застереження).